TANAP Projesi Lot 4 Kesimine İlişkin Arkeolojik Hizmetler

Ülke

:

Türkiye

Referans

:

TNP-TPG-SRVC-CNT-036

Başlangıç Yılı

:

2016

Bitiş Yılı

:

2018

Yararlanıcı

:

TANAP

Konsorsiyum

:

ANKON Danışmanlık

Bütçe

:

762.252,00 €

Donör

:

TANAP

Çalışma Alanı

:

Çevre ve İklim Değişikliği

Hizmet Alanı

:

Teknik Destek Projeleri

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) amacı, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasıdır. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridorunu oluşturmaktadır.

TANAP’ın yapımı dört aşamaya ayrılmıştır; Lot 1, Ardahan’ın Posof ilçesi Türkgözü köyünden, Erzurum’un Aşkale ilçesi Toplaçavuş köyüne kadar olan alanı kapsar, Lot 2, Erzurum’un Aşkale ilçesi Güneyçam köyünden başlar ve Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Ekecik köyünde sona erer. Lot 3, Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Şeyhalil-Selçuklu köyünden başlar ve Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi Kıravdan bölgesinde sona erer. Lot 4, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi Karapazar köyünden başlar ve Edirne’nin İpsala ilçesi Sarıçalı köyüne kadar olan alanı kapsar (yaklaşık 510 km.).

TANAP Projesi Lot 4 kapsamında yürütülecek hizmetler:

  • İlgili tüm müze müdürlüklerinin gözetiminde sondaj kazısı ve kurtarma kazıları ilediğer tüm masaüstü çalışmaları, arazi çalışması, raporlama çalışmalarının yürütülmesi ve ilgili makamlarla istişare çalışmaları,
  • Arkeolojik alanlarda sondaj çalışmaları sırasında ve inşaat aşamasında rastlantısal bulgularla saptanan bulguların belgelenmesi, kaydedilmesi, korunması ve buluntuların kurtarılması için gerekli tüm malzeme ve hizmetlerin teminidir.