Balıkçılık Projesi Kapsamında İspanya ve Hollanda Çalışma Ziyaretleri Başarıyla Tamamlandı

Balıkçılık Projesi kapsamında İspanya ve Hollanda’ya gerçekleştirilen çalışma ziyaretleri başarıyla tamamlandı. Bu ziyaretler ile Avrupa’nın önde gelen balıkçılık ve su ürünleri üretici tesisleri, balık çiftleri yerinde incelendi; Üretici Birlikleri, kurum ve kuruluşlar ile görüşülerek elektronik mezat sistemleri ve Avrupa’daki sektörel uygulamalar hakkında bilgi edinildi.

28 Kasım’da başlayan ve 3 Aralık’a kadar devam eden Hollanda çalışma ziyaretinde Avrupa’nın en büyük ve en ileri teknolojili online balık mezatlarından birine yerinde ziyaret gerçekleştirildi ve Hollanda’nın ileri gelen balık işleme tesislerinden birine incele fırsatında bulunuldu.

21-27 Kasım tarihleri arasında İspanya’da yapılan çalışma ziyaretinde ise katılımcılar İspanya Tarım, Balıkçılık ve Gıda Bakanlığı, Balıkçılık Genel Sekreterliği’ne resmî bir ziyaret gerçekleştirdi. Heyet, İspanya’daki balıkçılık ve su ürünlerinin yönetiminden sorumlu yetkili merkezî makam olan İspanya Tarım, Balıkçılık ve Gıda Bakanlığı’nda balık üretiminin ve satışlarının balık mezatlarında takip edilebilmesini sağlayan TRAPEZES uygulamasının merkezî seviyede nasıl kullanıldığını yerinde inceleme fırsatı buldu.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, ANKON liderliğindeki konsorsiyumun yürüttüğü ”Su Ürünleri Üretici Örgütleri ve Tarım Bakanlığı İl Müdürlüklerinin Ortak Balıkçılık Politikasının Ortak Piyasa Düzeni ile Uyumlu Olarak Kapasitelerinin Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi “ ile Türkiye’nin #balıkçılık alanındaki #AB mevzuatına kademeli olarak uyum sağlamasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir.