‘’Danışmanlıkta Mükemmeliyet’’ Ödülü

‘’Danışmanlıkta Mükemmeliyet’’ Ödülü

ANKON Danışmanlık, GFA ile birlikte yürüttüğü “Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla- Sosyal ve Ekonomik Uyum” Projesi ile Gabriel Al-Salem Vakfı tarafından “İnsan Hakları- Gençliğin Güçlendirilmesi” kategorisinde 2023 yılı sonunda ‘’Danışmanlıkta Mükemmeliyet’’ Ödülüne layık görüldü.

1 Şubat 2024 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ödül töreninde, ödül alan “Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum’’ Projemizin sunumu katılımcılarla paylaşıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında bu ödüle layık görülmekten dolayı gurur duyuyoruz. 

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi Hakkında: 

Millî Eğitim Bakanlığı ve Alman Kalkınma Bankası (KfW) iş birliğiyle yürütülen “Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi” (SEUP), ANKON Danışmanlık tarafından GFA Consulting Group liderliğinde teknik destek danışmanlığı ile gerçekleştirildi 2018 yılında birinci fazı başlayan projede Türkiye’nin 8 pilot ilinde 1187 atölye yenilendi. 92.554 öğrencinin fayda sağladığı 50 Milyon Avro bütçeli proje kapsamında özel sektör ile iş birlikleri geliştirildi, üretim, istihdam ve eğitimde iş birliği için önemli adımlar atıldı. 

Proje ile mesleki ve teknik eğitimin kalitesi ve erişilebilirliğinin artırılması, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, eğitime devamı sağlayacak desteklerin verilmesi, mesleki ve teknik eğitimin sunduğu fırsatlar konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla birçok çalışma gerçekleştirildi.  SEUP Projesi kapsamında 8 pilot ilde (Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Mersin, Kilis, Şanlıurfa) bulunan 55 mesleki ve teknik okulun atölyeleri ve laboratuvarları teknolojik gelişmelere uygun hale getirildi. 21 meslek alanını destekleyen proje ile toplamda 1187 atölye yenilendi. 

92.554 öğrencinin fayda sağladığı projede teknik desteğin yanı sıra, Eekonomik sebeplerle eğitime devam edemeyen öğrencilerin ulaşım, öğle yemeği, kıyafet, çanta ve kırtasiye gibi ihtiyaçları da karşılandı. Spor, sanat, kültür gibi çeşitli faaliyetlere verilen destekler ile öğrencilerin sosyal becerilerini güçlendirmesine olanak sağladı. 

SEUP Projesi’nin istihdama, bölgesel ve ulusal kalkınmaya olan destekleri, mesleki ve teknik eğitimin iyileştirilmesine verdiği katkılar projenin ikinci fazında artarak devam edecektir. “SEUP II” olarak adlandırılan bu yeni dönemde pilot illere, Ankara, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Konya ve Mardin illeri de dahil edilmiştir. Projeye yeni katılan 15 meslek alanındaki 56 okul ile birlikte toplam 14 ilde 111 okulda SEUP Projesi etkin ve verimli bir şekilde çalışmalarına devam edecektir.

https://seup.meb.gov.tr/