EBRD – Balparmak Arıcılık Akademisi Vızır Vızır Çalışıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından fonlanan ve Ankon Danışmanlık’ın yürüttüğü ”Muğla Bölgesi’nde Sürdürülebilir Arıcılık Uygulamaları ve Arıcıların Katılımının Desteklenmesi Projesi”, Balparmak’ın bal tedarik eden üreticilerle olan bağlantılarının güçlendirilmesi yoluyla yenilikçi ve yeni ürünler geliştirme konusunda desteklenmesini amaçlamaktadır. 2018 yılında başlayan proje, Muğla bölgesinin uzak kesimlerinde yaşayan özellikle genç ve kadın üreticilere bilgi ve beceri aktarımının sağlanması ve bu kişiler için yeni iş olanaklarının oluşturulmasını hedeflemektedir.

Balparmak’ın, arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için kadınları ve gençleri sektöre kazandırmayı hedeflediği ve balın yanı sıra arısütü, polen, propolis gibi katma değerli arı ürünleri üretiminin artırılmasına destek olmak amacıyla proje kapsamında kurulan Balparmak Arıcılık Akademisi, eğitimlerine 3 Aralık 2018 tarihinde Muğla-Ula’daki yerleşkesinde başladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Bölümü’nden, Öğretim Üyesi Dr. Ali İhsan Öztürk ve konuyla ilgili uzmanlar tarafından verilen eğitimler, Nisan ayına kadar devam edecek. 

Uygulamalı eğitimler ise Nisan-Kasım 2019 tarihleri arasında üçer haftalık dönemler halinde yapılacak. Eş zamanlı olarak, Balparmak’ın gezici eğitim aracıyla köy ziyaretlerinde verilecek eğitimlerde, bal ve katma değerli arı ürünleri üretimi uygulamalı olarak gösterilirken, mevcut arıcıların bilgilerinin güncellenmesi de amaçlanıyor. Balparmak Arıcılık Akademisi web sitesi üzerinden sürdürülecek uzaktan eğitimler sayesinde, arıcılık konusundaki temel bilgilere her zaman ulaşma imkanı sunulacak.

Uzaktan ve/veya gezici eğitimlere katılan ve başarıyla tamamlayan herkese, Bal-Der (Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu) katılım sertifikası verilecek. Uzaktan eğitim ile birlikte uygulamalı sınıf eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylara ise ek olarak Balparmak tarafından arılı iki adet kovan hediye edilecek ve böylece arıcılığa ilk adımlarını atmalarına destek olunacak.