ANKON Proje: LEADER Yaklaşımı YKS (Yerel Kalkınma Stratejisi) Değerlendirici Eğitimi Tamamlandı

LEADER Yaklaşımının Uygulanmasına Yönelik Eğitimler için Teknik Destek Projesi kapsamında “LEADER Yaklaşımı YKS (Yerel Kalkınma Stratejisi)  Değerlendirici Eğitimi” 25-26-27 Şubat 2020 tarihleri arasında Kızılcahamam, Ankara’da gerçekleştirildi.   

Eğitim, AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanı  Sn.Haluk ÇAĞLAR’ın açılış konuşmasıyla başladı. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Sn.Seher Taru, Sn. Mehmet Aydınbelge, Sn. Filiz Şener, Sn. Berna Giresunlu;  TKDK’dan Sn. İlker Ünal, Sn. Dr. Derya Özen, AB tecrübelerini paylaşmak üzere LEADER Uzmanı Yudzhel Lyutvi ve ANKON Danışmanlık Proje Ekibi’nin katkıları ile devam etti.


 YKS Değerlendirici Eğitimi, hem teorik hem de interaktif tabanlı pratik yöntemlerle LEADER Yaklaşımı Hakkında Genel Bilgilendirme ve IPARD Programında LEADER Tedbiri, YEG ve YKS Uygunluk Kriterleri, Yerel Kalkınma Stratejisi İçeriği ve Hazırlama Süreci, Yerel Kalkınma Stratejilerinin Değerlendirilmesi – Katılımcılarla Simülasyon ve Örnek Uygulama, Küçük Projelerin Belirlenmesi ve Uygulanması, YKS Bütçe, Finansal Tablolar ve Eylem Planlarının Değerlendirilmesi konu başlıkları üzerinden yürütüldü.


Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, ANKON’un danışmanlığını  üstlendiği “#LEADER Yaklaşımının Uygulanmasına Yönelik Eğitimler için Teknik Destek Projesi” #IPARD Programı kapsamında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. LEADER yaklaşımı; #kamu#özelsektör#siviltoplum işbirliği ile Yerel Eylem Grubu (YEG) derneklerinin oluşturulması ve bu grupların kendi bölgeleri için yerel kalkınma stratejilerini (YKS) hazırlama ve uygulamaları amaçlanıyor.

Tags:
, ,