ANKON Proje: Saros Körfezi’nde Yolcu Uçağı Batırıldı

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) desteğiyle, Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) ve Skyair Shop şirketi arasında imzalanan anlaşma ile Antalya’da 90 ton ağırlığındaki Airbus A330 tipi yolcu uçağı parçalara ayrıldı. Mart ayında 6 TIR ile getirilen uçağın deniz turizmi ve balık çeşitliliğinin arttırılması için batırılması kararı alınmıştı.

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı İbrice Limanı’na getirilerek montajı yapılan ve lastik botlar üzerinde denize indirilen 90 tonluk Airbus A330 tipi yolcu uçağı, dalış turizmini canlandırmak amacıyla Saros Körfezi’nde batırıldı.

İbrice Limanı’nda yeniden montajlanan uçağı batırma çalışmaları saat 10.00’dan, saat 14.00’e kadar yaklaşık 4 saat sürdü. Bugüne kadar batırılan uçakların arasında en büyük olma özelliğini taşıyan uçak, İtalyan Koyu olarak adlandırılan bölgeye taşındı.

Teknik Uygulama Danışmanlığını ANKON – Aqvadem konsorsiyumunun yürüttüğü, TANAP-SEIP tarafından yürütülen Sosyal ve Çevresel Yatırım Programı’nın amacı, yerel nüfus için sürdürülebilir kalkınma yaratmak ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın inşaat aşamasında yaşam kalitesinin sürekli olarak iyileştirilmesini sağlamaktır. 2015 yılında uygulanmaya başlayan TANAP SEIP, TANAP Boru Hattı boyunca ekosistem ile uyumlu bir birlik kurarak ekonomik ve sosyal kalkınmaya ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmaktadır.

TANAP- SEIP hakkında detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz