TANAP SEIP Projesi Başarıyla Devam Ediyor

TANAP tarafından fonlanan ANKON Danışmanlık ve Aqwadem konsorsiyumunun yürüttüğü, Sosyal ve Çevresel Yatırım Programının Geliştirilmesi için Teknik Destek ve İzleme Hizmetlerinin Sağlanması Projesi’nin amacı, yerel nüfus için sürdürülebilir kalkınma yaratmak ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın inşaat ve işletim aşamalarında yaşam kalitesinin sürekli olarak iyileştirilmesini sağlamaktır. TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP), TANAP güzergâhı üzerinde uygulanan bir yatırım ve kalkınma projeleri destek programıdır. 2016 yılında uygulanmaya başlayan Programın temel amacı TANAP Boru Hattı boyunca ekosistem ile uyumlu bir birlik kurarak, ekonomik ve sosyal kalkınmaya ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmaktır. Program hedeflerini desteklemek amacıyla doğrudan hibe, doğrudan yatırım ve program katkısı olmak üzere üç farklı finansman mekanizması kullanılmaktadır.

Saros Körfezi’ne Batırılacak Dev Yolcu Uçağının Montajına Başlandı

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP)’ın desteğiyle Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) ve Skyair Shop şirketi arasında imzalanan anlaşma gereği, deniz turizmi ve balık çeşitliliğinin arttırılması için yapay resif olarak kullanılacak 90 ton ağırlığındaki uçağın parçaları, Antalya’dan İbrice Limanı’na getirildi.

TANAP Sosyal Çevresel Yatırım Programları İzleme Uzmanı Mutlu Erdem, dünyanın en büyük yolcu uçaklarından biri olan Airbus A330 tipi uçağın yaz sezonundan itibaren yapay resif alanına batırılarak, turizme ve ekosisteme katkıda bulunacağını söyledi. Uçağın parçalarının 100 günde birleştirileceğini belirten Erdem, “Bu süreç zarfında parçaları birleştirilip, yüzdürülüp daha sonra İbrice Limanı açıklarında batırılacak. Proje, yapay resif oluşumuna, dalış turizmine katkı ve kaçak balıkçılığa engel olmayı amaçlıyor. TANAP, 1 milyon 235 bin TL hibe desteği sağlayarak projenin gerçekleştirilmesine katkıda bulundu. Projeye katkısı olan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Montaj ekibince yaklaşık 100 günlük bir sürede tekrar birleştirilecek Airbus A330 tipi uçak, denize indirildikten sonra Erikli köyü sahili açıklarında belirlenen koordinatta batırılacak.

Detaylı bilgi için www.tanap-seip.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.